Лікар ортопед-травматолог
Горобець Роман Миколайович
Мова Language Язык

Ендопротезування кульшового суглобу в Києві


тел. +38 (093) 902-80-90







  Артропластика тазостегнового суглобу, тобто ендопротезування кульшового суглобу - це оперативне втручання, що полягає в заміні робочих поверхонь суглобу (голівки та западини) на штучні імпланти. Виконується операція при пошкодженнях та дистрофічних захворюваннях суглобу, які неможливо вилікувати. Окрім травм, основним захворюванням, що призводить до ендопротезування суглобів є артроз. Коксартрит (коксартроз) - це захворювання, при якому руйнується хрящ кульшового суглобу, як наслідок виникає обмеження рухів, вкорочення стегна та больовий синдром. Основним механізмом розвитку артрозу є порушення кровопостачання хрящової тканини та субхондральної зони. В залежності від патологічних змін виділяють 4 стадії артрозу.
 Компоненти штучних суглобів виготовляють з різних матеріалів: титан, тантал,
кобальт, хром, кераміка, поліетилен, нержавіюча сталь. Основними вимогами до матеріалів протезу є біоінертність, міцність та замінність. Фіксація компонентів ендопротезу виконується двома методами:
 -механічний (виконання анатомічних зрізів з подальшим зрощенням поверхні з кісткою);
 -цементний (з використанням спеціального медичного цементу).
 Вибір методу залежить від віку пацієнта, ступеню остеопорозу та деформації. Модель та метод фіксації штучного суглобу вибирає лікар. Останнім часом набули популярності чотирьохкомпонентні протези кульшового суглобу- у разі нестабільності або зношенні немає потреби видаляти весь протез, можлива заміна лише голівки та вкладення западини. Компоненти, які вже зрослись з кісткою можна залишати на все життя. Повторні втручання із заміною компонентів суглобу називаються  ревізійним ендопротезуванням.
 Ендопротези кульшового суглобу можна розділити на 3 типи:
 - тотальні (заміна як западини так і голівки стегна);
 - однополюсні (заміна лише голівки, дозволяє виконати
малоінвазивне втручання людям похилого віку при переломах шийки стегна);
 - ревізійні системи
  Основним к
ритерієм показів до тотального ендопротезування кульшового суглобу є больовий синдром, тобто пацієнт сам приймає рішення, коли виконувати заміну суглобу. Не варто чекати обмеження рухів у суглобі та вираженого вкорочення стегна, в такому випадку операція стає важчою і для пацієнта і для лікаря.
З розвитком сучасної апаратури та малоінвазивних технологій, операція по заміні суглобу вже не є важкою та крововтратною. Пацієнт починає ходити в той же вечір або на слідуючий день після операці. Середній час перебування в стаціонарі - 2-3 дні. Ціна кульшового ендопротезу коливає від 500 до 5000 доларів в залежності від моделі та виробника.

Ендопротезування кульшового суглобу, лікар Горобець

Рекомендації пацієнту перед операцією ендопротезування кульшового суглобу: 

Перед заміною кульшового суглобу в першу чергу завітайте до свого сімейного лікаря. Попередньо можна виконати загальний аналіз крові розширений, цукор крові, біохімічний аналіз крові з цукром та протеїнограмою, аналіз сечі, електрокардіограму. Додаткові обстеження призначить терапевт або ортопед-травматолог під час госпіталізації. Перед ендопротезуванням кульшового суглобу важливо не відкладати прийом ліків, рекомендованих лікарями інших спеціальностей. Препарати, що розріджують кров, тобто антикоагулянти, вживате лише по рекомендації лікарів. Обов'язково узгодьте питання прийому ліків та потреби в милицях або ортезах з лікарем-ортопедом ще на етапі планування дати втручання. В день оперативного втручання чи обстеження приходьте натще, тобто зранку не їжте та не пийте. Якщо між обстеженням та оперативним втручанням значний проміжок часу, узгодьте вживання їжі та рідини з анестезіологом або лікуючим лікарем. Стегно можна поголити самостійно за 1-2 дні до операції. З собою у відділення можна брати телефон, ноутбук, особисті засоби гігієни, включаючи зубну щітку, пасту та гель для душу. Клініка забезпечує гігієнічними засобами, рушниками, халатами, постільною білизною, одноразовим взуттям та триразовим харчуванням. Кожна палата оснащена санвузлом з душовою кабіною, телевізором, функціональним ліжком та мережею вайфай. Родичі можуть відвідувати пацієнта при умові дотримання санітарно-гігієнічних вимог, за виключенням періоду карантину. Перебування в стаціонарі після ендопротезування кульшового суглобу мінімум 2 дні.

 
Рекомендації пацієнту після ендопротезування кульшового суглобу:

(Ця інформація є загальною і може бути не об'єктивною у вашому випадку, погоджуйте її з лікарем)

Основні принципи:

Поступовість навантаження. Стабільність імплантів забезпечується не лише вісями навантаження, а й зв’язками, м’язами, капсулою суглобу. Тканинам, які були ушиті під час операції та рубцям навколо імплантів треба зростись та зміцнитись (3-4 тижні). Памятайте: відсутність навантаження призводить до атрофії; надмірне різке навантаження може пошкодити тканини; поступове навантаження стимулює зміцнення мяких тканин та кісток.

Профілактика тромбемболії. Після операції є загроза закупорки судин згустками крові, які утворюються в результаті малорухомого режиму та патології судин. Протягом 3-4 тижнів слід приймати антикоагулянти- препарати, що розріджують кров. Спосіб застосування та дози призначає лікар. Дуже важливо, щоб Ви слідкували та контролювали виконання призначень і в лікарні і вдома. Також для профілактики тромбемболії використовуйте еластичні бинти або компресійні панчохи. Не допускайте підняття тиску та серцебиття під час виконання вправ та пересування.

Супровід. Перші рази треба підніматись з ліжка лише у супроводі родичів чи соціальних працівників, щоб у випадку втрати рівноваги, Вас могли втримати або пом’якшити падіння. Перед тим як піднятись на ноги, треба посидіти в ліжку 3-5 хвилин. Не забувайте замотати ноги еластичним бинтом або одягнути компресійні панчохи.

Контроль ваги. Збільшення ваги тіла зменшує ресурс пари тертя імплантів та шкодить організму в цілому, навантажує серце та порушує кровопостачання. Треба побільше рухатись і вживати їжу меншими порціями. Перед застосуванням дієт варто проконсультуватись з вашим сімейним лікарем, дієтологом або ендокринологом.

Профілактика інфекцій. Після ендопротезування завжди є ризик інфікування імпланту. Інфекція може надходити як ззовні так і зсередини організму. При зверненні до лікарів, в тому числі стоматологів, фізіотерапевтів завжди попереджайте про наявність у Вас імплантів. Будь-яку бактеріальну інфекцію шкіри або порожнин організму потрібно терміново лікувати.

Дуже важливо вести здоровий спосіб життя- відомо що вживання алкоголю та тютюнопаління отруюють організм, погіршують імунітет та порушують кровопостачання.

Зв'язок з лікарем. Якщо у Вас є якісь сумніви, або щось забули запитати, не соромтесь зателефонувати лікарю. Це може передбачити ускладнення та врятувати вам життя. Особливу увагу зверніть на загострення болю, підсилення набряку, намокання пов’язки, почервоніння в ділянці післяопераційної рани, підвищення місцевої або загальної температури, вкорочення або деформація кінцівки, різке зменшення об’єму рухів, втрата чутливості, болі за грудиною, задишка, утруднення випорожнення та сечовипускання та інш стани.

Після ендопротезування кульшового суглобу слід профілактувати вивих компонентів суглобу. Найближчі кілька тижнів після операції відбуваєтья зрощення та укріплення м'яких тканин та м'язів, тому слід уникати згинання в кульшовому суглобі більш ніж 90°, перехрещення стегон та надмірної внутрішньої або зовнішньої ротації, особливо у зігнутому стані. Ліжко, стільці та унітаз повинні бути відносно високими, щоб не допускати глибокого присідання.

Надмірні згинання та зовнішню ротацію бажано обмежувати все життя, якшо дозволяють побутові умови. В такому режимі зменьшується вірогідність вивихування та зберігається ресурс пари тертя.


Ендопротез кульшового суглобу



   
  Telegram  
 Facebook  
 Instagram