Лікар ортопед-травматолог
Горобець Роман Миколайович
+38 044 232 81 15
+38 093 902 80 90
+38 044 452 70 70
вул. Котельникова, 95
м. Київ, Україна
dr.traumatologist@gmail.com
Українська Русский English

Ендопротезування кульшового та колінного суглобів в медичному центрі "Омега-Київ"


м. Київ, станція метро Васильківська
вул. Максимовича, 10
Maps тел. +38 (067) 915-00-55  Ендопротезування суглобів - це оперативне втручання, що полягає в заміні робочої поверхні суглобів на штучні імпланти. Виконується при пошкодженнях та захворюваннях суглобу, які неможливо вилікувати. Основним захворюванням, що призводить до ендопротезування суглобів є артроз. Деформуючий артроз - це захворювання, при якому руйнується хрящ суглобу, як наслідок виникає обмеження рухів, деформація та больовий синдром. Основним механізмом розвитку артрозу є порушення кровопостачання хрящової тканини та субхондральної зони. В залежності від патологічних змін виділяють 3 або 4 стадії артрозу (за різними класифікаціями). Рішення про заміну суглобу потрібно відтягувати в часі настільки, наскільки дозволить больовий синдром. Але не варто чекати повного обмеження рухів у суглобі, адже тоді операція стає важчою і для пацієнта і для лікаря за рахунок мягкотканної пластики. Ендопротезування поширено виконують на кульшовому, колінному, плечовому та ліктьовому суглобах. Імпланти виготовляють з різних матеріалів та сплавів. Компоненти ендопротеза можуть бути з титану, кераміки, поліетилену, нержавіючої сталі. Основними властивостями є біоінертність та нетоксичність. Фіксація імплантів 2ох видів: цементна (спеціальний медичний цемент) та механічна, за рахунок вростання кістки в поверхню. Механічна фіксація має перевагу збереження кісткової маси, але не завжди дозволяє раннє навантаження, що важливо для пацієнтів похилого віку. При зношенні або нестабільності можлива заміна компонента або всього протезу. Таке втручання називається  ревізійне ендопротезування.

Ендопротезування кульшового суглобу, лікар Горобець


Рекомендації пацієнту після ендопротезування суглобів:

(Ця інформація є загальною і може бути не об'єктивною у вашому випадку, погоджуйте її з лікарем)

Основні принципи:

Поступовість навантаження. Стабільність імплантів забезпечується не лише вісями навантаження, а й зв’язками, м’язами, капсулою суглобу. Тканинам, які були ушиті під час операції та рубцям навколо імплантів треба зростись та зміцнитись (3-4 тижні). Памятайте: відсутність навантаження призводить до атрофії; надмірне різке навантаження може пошкодити тканини; поступове навантаження стимулює зміцнення мяких тканин та кісток.

Профілактика тромбемболії. Після операції є загроза закупорки судин згустками крові, які утворюються в результаті малорухомого режиму та патології судин. Протягом 3-4 тижнів слід приймати антикоагулянти- препарати, що розріджують кров. Спосіб застосування та дози призначає лікар. Дуже важливо, щоб Ви слідкували та контролювали виконання призначень і в лікарні і вдома. Також для профілактики тромбемболії використовуйте еластичні бинти або компресійні панчохи. Не допускайте підняття тиску та серцебиття під час виконання вправ та пересування.

Супровід. Перші рази треба підніматись з ліжка лише у супроводі родичів чи соціальних працівників, щоб у випадку втрати рівноваги, Вас могли втримати або пом’якшити падіння. Перед тим як піднятись на ноги, треба посидіти в ліжку 3-5 хвилин. Не забувайте замотати ноги еластичним бинтом або одягнути компресійні панчохи.

Контроль ваги. Збільшення ваги тіла зменшує ресурс пари тертя імплантів та шкодить організму в цілому, навантажує серце та порушує кровопостачання. Треба побільше рухатись і вживати їжу меншими порціями. Перед застосуванням дієт варто проконсультуватись з вашим сімейним лікарем, дієтологом або ендокринологом.

Профілактика інфекцій. Після ендопротезування завжди є ризик інфікування імпланту. Інфекція може надходити як ззовні так і зсередини організму. При зверненні до лікарів, в тому числі стоматологів, фізіотерапевтів завжди попереджайте про наявність у Вас імплантів. Будь-яку бактеріальну інфекцію шкіри або порожнин організму потрібно терміново лікувати.

Дуже важливо вести здоровий спосіб життя- відомо що вживання алкоголю та тютюнопаління отруюють організм, погіршують імунітет та порушують кровопостачання.

Зв'язок з лікарем. Якщо у Вас є якісь сумніви, або щось забули запитати, не соромтесь зателефонувати лікарю. Це може передбачити ускладнення та врятувати вам життя. Особливу увагу зверніть на загострення болю, підсилення набряку, намокання пов’язки, почервоніння в ділянці післяопераційної рани, підвищення місцевої або загальної температури, вкорочення або деформація кінцівки, різке зменшення об’єму рухів, втрата чутливості, болі за грудиною, задишка, утруднення випорожнення та сечовипускання та інш стани.

Після ендопротезування кульшового суглобу слід профілактувати вивих компонентів суглобу. Найближчі кілька тижнів після операції відбуваєтья зрощення та укріплення м'яких тканин та м'язів, тому слід уникати згинання в кульшовому суглобі більш ніж 90°, перехрещення стегон та надмірної внутрішньої або зовнішньої ротації, особливо у зігнутому стані. Ліжко, стільці та унітаз повинні бути відносно високими, не нижче верхнього краю надколінника, але щоб можна було на них сісти.

Надмірне згинання та зовнішню ротацію бажано обмежувати все життя, якшо дозволяють побутові умови. В такому режимі зменьшується вірогідність вивихування та зберігається ресурс пари тертя.

Після ендопротезування колінного суглобу варто пам'ятати, що колінний суглоб легко охолоджується, що може призвести до заплення тканин. Якщо використовуєте пов'язки, бандажі та тутори, слідкуйте, щоб вони не стискували локально м'які тканини. Це може призводити до ішемії та венозного застою в кінцівках, що в свою чергу загрожує тромбоутворенням та тромбемболією. Компресійні панчохи та еластичні бинти повинні стискувати мінімально та рівномірно аж до пальців. Пацієнтам після ендопротезування колінного суглобу в післяопераційній ділянці заборонені УВЧ-терапія, ультразвукова та ударнохвильова терапія, потужні теплові, магнітні та електропроцедури.

Ендопротез кульшового суглобуЕндопротезування колінного суглобу