Лікар ортопед-травматолог
Горобець Роман Миколайович
Мова Language Язык

Ендопротезування колінного суглобу в Києві


 тел. +38 (093) 902-80-90


 

Артропластика коліна, тобто ендопротезування колінного суглобу - це оперативне втручання, що полягає в заміні робочих поверхонь суглобу (пари тертя) на штучні імпланти. Виконується при пошкодженнях та захворюваннях суглобу, які неможливо вилікувати. Основним захворюванням, що призводить до ендопротезування суглобів є артроз. Гонартрит (гонартроз) - це захворювання, при якому руйнується хрящ колінного суглобу, як наслідок виникає обмеження рухів, деформація та больовий синдром. Основним механізмом розвитку артрозу є порушення кровопостачання хрящової тканини та субхондральної зони. В залежності від патологічних змін виділяють 4 стадії артрозу.
 Штучні суглоби виготовляють з різних матеріалів, вони можуть бути з титану, танталу, кераміки, поліетилену, нержавіючої сталі, кобальта, хрома. Базовими вимогами компонентів протезу є біоінертність, міцність та замінність. Для фіксації використовується спеціальний медичний цемент. При зношенні або нестабільності можлива заміна компонента або всього протезу. Таке втручання називається  ревізійне ендопротезування.
 Тотальні ендопротези коліна можна розділити на 3 види:
 - незв’язані (майже не використвуються);
 - напівзв’язані (зі збереженням або без збереження ЗХЗ);
 - зв’язані- шарнірні (дозволяють замінити суглоб з пошкодженими зв’язками або розгинальним апаратом)
Окремо можна виділити одномищелкове ендопротезування (однополюсне), показане при ізольованому ураженні одного мищелка. Трьохполюсним ендопротезуванням коліна називають тотальне із заміною поверхні надколінника.
 Головним критерієм показів до тотального ендопротезування є больовий синдром, тобто пацієнт сам приймає рішення, коли виконувати заміну суглобу. Не варто чекати обмеження рухів у суглобі та вираженої деформації, адже тоді операція стає важчою і для пацієнта і для лікаря.

З розвитком сучасної апаратури та малоінвазивних технологій операція по заміні суглобу вже не є важкою та крововтратною. Пацієнт починає ходити в той же вечір або на слідуючий день після операці. Середній час перебування в стаціонарі - 2-3 дні. Ціна ендопротезів коліна в діапазоні від 1000 до 10000 доларів, в залежності від матералів та виробника. Самими коштовними є шарнірні ендопротези коліна.

Ендопротезування кульшового суглобу, лікар Горобець

Рекомендації пацієнту перед операцією ендопротезування колінного суглобу:

Перед заміною колінного суглобу в першу чергу завітайте до свого сімейного лікаря. Попередньо можна виконати загальний аналіз крові розширений, цукор крові, біохімічний аналіз крові з цукром та протеїнограмою, аналіз сечі, електрокардіограму. Додаткові обстеження призначить терапевт або ортопед-травматолог під час госпіталізації. Перед ендопротезуванням колінного суглобу важливо не відкладати прийом ліків, рекомендованих лікарями інших спеціальностей. Препарати, що розріджують кров, тобто антикоагулянти, вживайте лише по рекомендації лікарів. Обов'язково узгодьте питання прийому ліків та потреби в милицях або ортезах з лікарем-ортопедом ще на етапі планування дати втручання. В день оперативного втручання чи обстеження приходьте натще, тобто зранку не їжте та не пийте. Якщо між обстеженням та оперативним втручанням значний проміжок часу, узгодьте вживання їжі та рідини з анестезіологом або лікуючим лікарем. Гомілку та стегно можна поголити самостійно за 1-2 дні до операції. З собою у відділення можна брати телефон, ноутбук, особисті засоби гігієни, включаючи зубну щітку, пасту та гель для душу. Клініка забезпечує гігієнічними засобами, рушниками, халатами, постільною білизною, одноразовим взуттям та триразовим харчуванням. Кожна палата оснащена санвузлом з душовою кабіною, телевізором, функціональним ліжком та мережею вайфай. Родичі можуть відвідувати пацієнта при умові дотримання санітарно-гігієнічних вимог, за виключенням періоду карантину. Перебування в стаціонарі після ендопротезування колінного суглобу мінімум два дні.

Рекомендації пацієнту після ендопротезування колінного суглобу:

(Ця інформація є загальною і може бути не об'єктивною у вашому випадку, погоджуйте її з лікарем)

Основні принципи:

Поступовість навантаження. Стабільність імплантів забезпечується не лише вісями навантаження, а й зв’язками, м’язами, капсулою суглобу. Тканинам, які були ушиті під час операції та рубцям навколо імплантів треба зростись та зміцнитись (3-4 тижні). Пам’ятайте: відсутність навантаження призводить до атрофії; надмірне різке навантаження може пошкодити тканини; поступове навантаження стимулює зміцнення м’яких тканин та кісток.

Профілактика тромбемболії. Після операції є загроза закупорки судин згустками крові, які утворюються в результаті малорухомого режиму та патології судин. Протягом 3-4 тижнів слід приймати антикоагулянти- препарати, що розріджують кров. Спосіб застосування та дози призначає лікар. Дуже важливо, щоб Ви слідкували та контролювали виконання призначень і в лікарні і вдома. Також для профілактики тромбемболії використовуйте еластичні бинти або компресійні панчохи. Не допускайте підняття тиску та серцебиття під час виконання вправ та пересування.

Супровід. Перші рази треба підніматись з ліжка лише у супроводі родичів чи соціальних працівників, щоб у випадку втрати рівноваги, Вас могли втримати або пом’якшити падіння. Перед тим як піднятись на ноги, треба посидіти в ліжку 3-5 хвилин. Не забувайте замотати ноги еластичним бинтом або одягнути компресійні панчохи.

<pКонтроль ваги.< Збільшення ваги тіла зменшує ресурс пари тертя імплантів та шкодить організму в цілому, навантажує серце та порушує кровопостачання. Треба побільше рухатись і вживати їжу меншими порціями. Перед застосуванням дієт варто проконсультуватись з вашим сімейним лікарем, дієтологом або ендокринологом.

Профілактика інфекцій. Після ендопротезування завжди є ризик інфікування імпланту. Інфекція може надходити як ззовні так і зсередини організму. При зверненні до лікарів, в тому числі стоматологів, фізіотерапевтів завжди попереджайте про наявність у Вас імплантів. Будь-яку бактеріальну інфекцію шкіри або порожнин організму потрібно терміново лікувати.

Дуже важливо вести здоровий спосіб життя- відомо що вживання алкоголю та тютюнопаління отруюють організм, погіршують імунітет та порушують кровопостачання.

Зв'язок з лікарем. Якщо у Вас є якісь сумніви, або щось забули запитати, не соромтесь зателефонувати лікарю. Це може передбачити ускладнення та врятувати вам життя. Особливу увагу зверніть на загострення болю, підсилення набряку, намокання пов’язки, почервоніння в ділянці післяопераційної рани, підвищення місцевої або загальної температури, вкорочення або деформація кінцівки, різке зменшення об’єму рухів, втрата чутливості, болі за грудиною, задишка, утруднення випорожнення та сечовипускання та інш стани.

Після ендопротезування колінного суглобу варто пам'ятати, що колінний суглоб легко охолоджується, що може призвести до заплення тканин. Якщо використовуєте пов'язки, бандажі та тутори, слідкуйте, щоб вони не стискували локально м'які тканини. Це може призводити до ішемії та венозного застою в кінцівках, що в свою чергу загрожує тромбоутворенням та тромбемболією. Компресійні панчохи та еластичні бинти повинні стискувати мінімально та рівномірно аж до пальців. Пацієнтам після ендопротезування колінного суглобу в післяопераційній ділянці заборонені УВЧ-терапія, ультразвукова та ударнохвильова терапія, потужні теплові, магнітні та електропроцедури.

Ендопротезування колінного суглобу   
  Telegram  
 Facebook  
 Instagram